• 2002
 • 2002

  23 Eylül günü Ankara Eczacı Odası Gençlik Komisyonu’nun ilk tohumları atıldı. Hacettepe, Gazi ve Ankara Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin oluşturduğu 16 kişilik ekip inanç ve emekle Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışması’nın hazırlıkları ilk defa bu yıl yeşermeye başladı ve HBY serüveni böylece başlamış oldu.

 • 2003
 • 2003

  “Farkımız iddiamız ” sloganıyla yola devam eden gençlik komisyonu her geçen yıl artan etkinlik sayısı ve yankısı tüm sektörde farkındalık uyandıran,varlığının yegane amacı Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışması’yla gün geçtikçe büyümeye devam etti. Artık mesleki farkındalık etkinlikleri de düzenlemeye başlamıştı. Eczacı Odası bünyesinde “Eczacılığa Genç Dokunuş”temasıyla rutin buluşmalar düzenliyordu. Nisan ayı geldi çattı. Ve HBY perdelerini ilk defa …….Nisan tarihlerinde katılımcılarına açtı.

 • 2005
 • 2005

  Yıllar HBY’yi mi yoksa HBY mi yılları kovaladığını sorgulatırcasına her sene taşın altına konulan ellerimiz zamanla tüm ruhumuzu ve esasıyla kalbimizi koymaya başlamıştık. Sahi neydi bizi böylesine motive eden, tutkuyla bağlandığımız bu organizasyonun dinamiti/temel taşı neydi? Tarifi ne kadar imkansızsa bu duygunun aslında cevabı da bir o kadar basit ve netti:”Candan Öte Bir Can Komisyon” Artık HBY çatısı altında kocaman bir aile olmuştuk kısa bir zamanda.

 • 2008
 • 2008

  İstisnasız her yıl sürüp giden Hasta Bilgilendirme Yarışması yanında bir de eş zamanlı yıl içerisinde de mesleki sorumluluklarımızın bizlere vermiş olduğu derin hassasiyetle ‘sağlıkta önemli/belirli günlerde ve haftalarda nasıl projeler üretebiliriz?’ uğraşı içerisinde kalmaya çalıştık. Yaşlılar Haftası’nda huzurevi ziyaretlerimizi artık rutinleştirmiş kelimenin tam manasıyla onların bize bizlerin onlara duyduğu sevgi kalplerin en derinine nakşolmuştu. Dünya Çevre Günü’nde sokağa ve parklara çıktık. Yerde bulduğumuz doğaya ait olmayan, insanoğlunun bir adım ötesindeki çöpe bırakmaya imtina(şapkalı a) ettiği o atıkları olması gereken konteynırlara topladık.

 • 2010
 • 2010

  Tarih sahnesinden hafızalardaki yerini yıllar geçse de ilk günkü heyecanı ve kalıcılığıyla koruyacağına inandığımız Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışması’nın 9.’su Ankara Bera Otelde 21 -24 Nisan tarihlerinde gerçekleşti. Bu yıl içerisinde ayrıca yaptığımız etkinlikler ise şöyleydi: Meme kanserinde farkındalık saha çalışması, kızılay haftası kan bağışı, eczacılık günü fakülteler arası spor müsabakaları

 • 2012
 • 2012

  İlk günkü heyecan ve istekle 2002’de Ankara Eczacı Odası bünyesine atılan o ilk tohumlar artık koca bir çınara dönüşme yolunda emin adımlarla ilerliyordu. Ekibimiz büyümüştü 24 kişi olmuştuk ve her birimiz elimizde HBY meşalesini taşırken eczacılık yolunda birlikte yürüdüğümüz meslek paydaşlarımızın yolunun aydınlığı olabilmek istiyorduk. Bu sektördeki kariyer hedeflerinde kulaklarına yararlı olabilecek her bilgiyi fısıldamak için mesleğin önde gelen isimleriyle onları buluşturarak sempozyumlar, paneller, konferanslar düzenledik. E bir de biz gençliğin vermiş olduğu o enerjiyle Dünya Yürüyüş Günü’nde ‘Sağlığına Bir Adım At’ temasıyla dağ yürüyüşü etkinliği gerçekleştirdik.

 • 2014
 • 2014

  Takvim yaprakları nisan ayından esen bir HBY rüzgarı esintisiyle hızla kopup giderken, geldik 2014 etkinlik takvimini hatırlamaya… Bu yıl biraz da minik kalplere dokunalım dedik ve bu eksende programımızı şekillendirdik. Lösemili çocuklar haftasında lösemili kardeşlerimize kitap ve oyuncak yardımı topladık. Onların yüzündeki bir gülümsemenin sebebi olabilmekti belki de bu dünyayı güzelleştirecek en büyük eylem.

 • 2015
 • 2015

  ‘Meslek Örgütünde Birlik ve Güçlü Gelecek’ meselenin kısa özetiydi. Çabamızın da esas sebebi. Bu yüzden konumundan dolayı yakın temas kurabileceğimiz Ankara’daki eczacılık fakülteleriyle buluştuğumuz etkinliklere hep bir yenisini ekledik. Bu yıl fakülteye ilk adımlarını atmış 1.sınıf arkadaşlarımıza yollarının geri kalan kısmında onlara eşlik etmek maksadıyla komisyon tanıtımı gerçekleştirdik. Bu proje nihayetinde 350 öğrenciye meslek birliğini aşılamayı hedef edindik. “Sağlığınla Kumar Oynama” temasıyla bir kamu spotu çektik. Backstage hazırlıklarımızdaki uğraşlar ve kamera önündeki performansa yansıdı. Gereksiz antibiyotik kullanımındaki tehlikeyi ironik bir anlatımla sosyal mecraya(a şapkalı) taşıdık.

 • 2016
 • 2016

  Bir nisan ayı daha HBY ile kapımızı çalmaya hazırlanırken biz hazır ol pozisyonunda bu anı bekliyorduk. Ve o an ……….Nisan tarihlerinde geldi ve Ankara MeyraPalace Otel’de 400 misafirimizle gönlümüze taht kurdu. 3 gece 4 gün dile kolay ama anılar kifayetsiz(a şapkalı). O kadar dost , bizim tabirimizle o kadar “can” ediniyorsunuz ki böyle organizasyonlarda tüm yılın yorgunluğunu bir tatlı sohbet, bir teşekkür alıp götürüyor bir daha yakınınıza uğramaksızın…500 kongre katılımcısının iştirakiyle 13.HBY’Yİ de geride bıraktık.

 • 2017
 • 2017

  Yaz tatili döneminde etkinlik çizelgemizi tamamladık ve ön hazırlıklarına start verdik. Yeni dönem başlar başlamaz bu yılda yeni ortaklıkların doğurduğu projelerin ilk meyveleri de kendisini vermeye başladı. 7-14 Ocak Beyaz Baston Körler Haftası vesilesiyle soluğu Altı Nokta Körler Derneği Ankara Şubesi’ndeki baston dağıtımı etkinliğine gelen görme engelli abilerimiz, ablalarımız ve kardeşlerimizin yanında aldık. Onlarla sohbet ettik, sokaklarda yaşadıkları sıkıntıları, engellerin asıl sebebi olan duyarsız vatandaşların engellemelerine nasıl maruz kaldıklarını utanarak dinledik. 8 Mart dünya Emekçi kadınlar gününde Seğmenler Parkında “Kadın Olmak” temasıyla video çekimi gerçekleştirdik. Alanda bulunan her kadına karanfil takdim ettik. Yılın kapanışını ise öğrencilerin dikkatini çeken ve talebin de bu duruma oranla bir hayli yüksek olduğu 6197 sayılı kanunu tartıştığımız “Yardımcı Eczacılık Çalıştayı” gerçekleştirdik.-Ankara TRT Radyosu ……. Programında……..konuğu olduk. Neler yapıyoruz ve neler yapacağız gibi konulara değindik. Eczacılık müfredatı , ağır geçen dersler ve labaratuvarların verdiği yorgunluktan sonra bir de soluk alalım dedik ve Nevşehir’e kültür gezisi düzenledik. 27 Nisan- 1Mayıs tarihlerinde ise HBY tarihinde yeri ve hatırası apayrı bir organizasyonu Akdeniz’in incisi Kıbrıs Girne’nin en prestijli otellerinden biri olan AcapulcoResort Otel’de gerçekleştirdik.Gala gecesinde ise eğlence Funda Arar’ın efsanevi sahnesiyle taçlandı.

 • 2018
 • 2018

  Çok yoğun bir yılı daha geride bırakmışken 2018’de de hız kesmeden neler mi yaptık?
  Meme kanseri farkındalık ayı kapsamında Metamazon Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sn. Canan PERDAHLI’yı ve Prof.Dr. Kadirhan Sunguroğlu hocamızı “Kanseri Yenmek ve Kansersiz Yaşamın Sırları” başlığıyla konferans düzenledik. Bu hassas konuda yarattığımız farkındalığın medya kuruluşlarının önde gelen markalarında yansıması oldu.
  Konya Doğanhisar ilçesinde, Karaağa İlkokulu’nda okuyan yardıma muhtaç kardeşlerimize bot yardımında bulunduk.
  Okul tanıtımlarına hız kesmeden devam ettik. Hacettepe,Gazi,Ankara ve aramıza bu yıl katılan Lokman Hekim Üniversitesi Eczacılık Fakülteleri’nin konferans salonlarında komisyon tanıtımını gerçekleştirdik.
  Ankara Şehit Mehmet Bora Tayfur İlköğretim Okulu’na kitap bağışında bulunduk.
  Okul tanıtımlarında oluşan sıcak diyalogların elbette meslek örgütü çatısı altında yeni projelerde doğacak ortaklıklara dönmesi olasıydı. Bu sebeple öğrenci topluluklarıyla sık sık bir araya geldik ve toplantılar gerçekleştirdik.
  Hayvan Hakları Günü kapsamında hayvan barınaklarındaki dostlarımıza mama bağışında bulunduk.
  26-29 Nisan tarihlerinde Ankara MeyraPalace Otel’de15.Ulusal Hasta Bilgilendirme Yarışması’na Türkiye’nin dört bir yanından ve yavru vatan Kıbrıs’tan gelen katılımcılarımız değer kattılar. Farkı hissedip, farkı yaratmak isteyen herkes oradaydı.